K pražskému triumfu zbývaly tři kilometry

Vytisknout

Tradičně velmi populární soutěž TipCars Pražský Rallysprint se šesti rychlostními zkouškami, uzavírající každoročně sezónu českých automobilových soutěží, se konala o prvním prosincovém dni na území hlavního města Prahy.

Tým Racing 21 zde v premiéře představil zcela nový vůz Volkswagen Polo GTI R5 zapůjčený od týmu Baumschlager Rallye & Racing. Zároveň na týmové tiskové konferenci oznámil Racing 21 nasazení tohoto unikátního vozu z dílen Volkswagen Motorsport pro sezónu Mistrovství České republiky 2019 v automobilových soutěžích.

Samotnou soutěž ovlivnila náhlá změna počasí a přes noc napadlý sníh donutil startující posádky k použití speciálních zimních pneumatik. Hned v úvodu soutěže nasadil Vojtěch Štajf navigovaný výjimečně spolumajitelem týmu Karlem Janečkem velmi solidní tempo a mezi trojicí nejrychlejších celkové klasifikace se držel v rozmezí 2,5 sekundy. Přestože Štajf absolvoval před startem soutěže pouze velmi časově omezený test s novým vozem, navíc na suchém povrchu, dokázal svojí dravou jízdou nejen držet krok s konkurencí, ale také potěšit tradiční tisíce diváků na sněhem pokryté trati v Praze.

Přesně v polovině soutěže se po havárii průběžně vedoucího jezdce dostala posádka Štajf – Janeček s vozem Polo GTI R5 do celkového vedení soutěže a na druhou posádku v pořadí navýšila po páté zkoušce svůj náskok na více jak 13 sekund. V posledním měřeném úseku na okruhu Strahov však předjížděl Vojtěch Štajf jiný soutěžní vůz a následná krátkodobá ztráta koncentrace jezdce zapříčinila příliš rychlý výjezd z retardéru, kde vůz levým zadním kolem zavadil o obrubník. Vojtěch Štajf s Karlem Janečkem tak museli absolvovat celý poslední okruh s vylomeným kolem. Jízda omezenou rychlostí tak sebrala šanci na jasné vítězství v soutěži a posádka Štajf – Janeček se propadla až na páté místo absolutně, se ztrátou pouhých šesti sekund na vítěze.

„Z výsledku v soutěži jsem nakonec zklamaný, přestože před startem jsme deklarovali, že v Praze chceme především nabrat první zkušenosti s vozem Polo GTI R5 a představit jej divákům a partnerům týmu. Když přes noc napadl sníh, bylo jasné, že učení bude ještě náročnější, a kdyby nám někdo ráno nabídl páté místo celkově, určitě bychom ho brali. Udělal jsem jezdeckou chybu, která nám vzala šanci nejen na vítězství tady v Praze, ale také na premiérové vítězství vozu Volkswagen Polo GTI R5 na světě.“ popsal své pocity jezdec Vojtěch Štajf a dodal: „S vozem jsem neměl žádné zkušenosti a s nastavením na sněhovou břečku a namrzlou silnici jsme experimentovali, protože jsme neměli pro takové podmínky k dispozici žádná data. Bohužel jsem měl za to, že již mám vůz více v rukou a dokážu odhadnout délku smyku, který byl v kritické chvíli delší jen o pár desítek centimetrů. Jsem ale celkově z jízdních vlastností vozu Polo GTI R5 opravdu nadšený a věřím, že pokud se nám povede vyladit auto pro české tratě a můj styl jízdy, budeme v sezóně 2019 hodně silní.“

Tým Racing 21 přeje všem fanouškům rally klidné vánoční svátky a také štěstí a zdraví v roce 2019!

Sejdeme na Valašské rally!

< Zpět na seznam aktualit

VolkswagenSkodaAudiSEATKia

Nonstop Asistent

724 090 050